Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Památka Věrozvěstů zneužívána k propagaci politických cílů.
Údajně více než 850 radnic po celé Moravě si letos 5. července vyvěšením vlajky připomene příchod svatých Věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. Moravská národní obec, iniciátor této vlajkové akce, zde však takto jen zneužívá důvěry lidí, jejich lásky k Moravě a úcty k těmto dvěma svatým.

Žluto-červená vlajka není symbolem Moravy, ale symbolem skrytých politických snah, dle všeho kolidujících s ústavním pořádkem. Barvy červená a žlutá byly vždy barvami těch, kteří nás chtěli ponížit. MNO navíc nekorektně informují o počtech radnic tuto jejich vlajku vyvěšujících. O tom může říct své například pan starosta brněnských Bohunic ing. Vrážel.

“V žádném případě není moravskou vlajkou vlajka tvořená dvěma pruhy (žlutým a červeným) a na ní položeným modrým štítem s moravskou orlicí. Ta vznikla jako symbol moravského národního hnutí a s Moravou nemá nic společného. Barvy žlutou a červenou používali moravští Němci” (volněji) citován historik, ředitel Zemského archivu v Opavě dr. Müller. Jeho kolega dr. Štarha říká: “Starostové obcí a měst, pokud chtějí vyvěsit moravskou vlajku, by měli vycházet z tradice, doložené již v kresbách krále Přemysla Otakara II. či moravského markraběte Jošta a použít tuto v krajských znacích kodifikovanou vlajku.” Oba pánové jsou členy expertní skupiny, která v letech 2002 a 2003 kodifikovala skutečnou moravskou historickou vlajku na praporech krajských, tedy bílo-červeně šachovanou orlici se žlutou zbrojí a korunou na modrém praporu. Velmi podobně se k věci vyjadřují všichni experti jejich odborné úrovně.

Zrušení krajů a prosazení zemské samosprávy zaniklé v lednu 1949 má v dlouhodobém progamu politická Strana Moravané, skutečný původce žluto-červené vlajky, ideově i personálně spjata s MNO. A právě vyvěšování této vlajky má pomoci popularizovat jejich cíle.
Obnově zemského zřízení by se z historického hlediska nebránil významný heraldik Mgr. Palát, rodák z Prahy. Ošem jen za předpokladu, že do vrcholné politické representace se dostanou jednotlivci hodní tak obrovské odpovědnosti. Na adresu MNO a její činnosti se však vyjadřuje velmi kriticky.

MNO při této své iniciativě nejenže nedbá na názory odborníků ohledně symbolů Moravy, dokonce s vidinou úspěchu do svých žluto-červených započítává i ty radnice, které vyvěšují i onu modrou vlajku s bílo-červenou orlicí, dle expertů jedinou vhodnou k tomuto účelu. Do čísel zahrnuje dokonce i ty radnice, kde žádnou “moravskou” vlajku nikdy nevěšeli, aby čísla byla co nejvyšší.
Mgr. Palát říká: “Obecní ani krajští zastupitelé nejsou nějakým spolkem na úrovni „občanských sdružení“, takže na budovách radnic, obecních a krajských úřadů nemohou být vyvěšovány symboly, které směřují proti ústavnímu pořádku. Podivuji se proto, že příslušné státní orgány, v první fázi zřejmě policie České republiky, nekonají tak, aby hájily principy stávajícího ústavního pořádku.”
Důležitost občanských sružení při naplňování jejich politického programu podtrhl již v květnu 2012 u hrobu doc. Bárty těmito vlajkami ozdobeného, bývalý předseda Strany Moravané ing. Trnka. Za ni letos v evropských volbách kandidoval jeden z vůdčích představitelů MNO dr. David Unger.

“Má Morava právo rozhodovat o svých věcech sama, nebo musí vždy o všem rozhodovat Praha?” Prohlásil ing. Krábek, předseda Moravské národní obce na adresu kritiků jejich iniciativy. Jasně tím deklaruje neochotu respektovat názory expertů a velmi jasně naznačuje, že je to právě on a jeho MNO, kdo by tu měl rozhodovat za obyvatele území historické země Moravy. Jinde, shodně s programem politické strany Moravané prohlašuje, že pojem “Česká republika” již nemá v dnešní sjednocené Evropě opodstatnění.
“Nechce se mně věřit, že funkcionáři Moravské národní obce o. s. svým prosazováním zlato-červené varianty zemského znaku vědomě vyjadřují moravskoseparatistické záměry, fakticky je však podporují, a proto je na místě je vyzvat, aby svůj postoj přehodnotili a respektovali klasickou, tradiční podobu moravského znaku a praporu.” Prohlásil další historik z Moravy, dr. Růžek.

Zatímco starostům je tato jejich vlajková iniciativa prezentována jako striktně apolitická a připomínka svatých Věrozvěstů, MNO ve svých materiálech sama otevřeně mluví o nutnosti obnovy moravské samosprávy. Navíc vlajka, kterou vyvěšují, byla poprvé za vlajku Moravy prohlášena na sjezdu politické strany Moravané v Kojetíne v září 2007. Na pomoc šíření jejich ideologie má přispěchat i zneužívání jmen institucí, která údajně činnost MNO podporují. http://aktualne.moravska-vlajka.eu/?p=118

MNO svým zkreslováním údajů vypadají daleko úspěšnější, než jsou. Pan starosta brněnských Bohunic ing. Vrážel vedení MNO marně a opakovaně vyzývá k zakoupení “modrých špendlíků” do interaktivní mapy a k poctivému informování veřejnosti. Neochota MNO zde informovat korektně koliduje s jejich prohlášeními o tom, že jim “modrá” vlajka nevadí.

V tisku se již léta objevuje několik desinformací z dílny MNO. Moravský sněm na rozdíl od tvrzení MNO žádnou vlajku neschválil ani není známo, že by o nějaké kdy vůbec jednal. Novinář Šembera, oproti tvrzení MNO žádnou vlajku nikdy nevymyslel. Pouze o problematice psal.


Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít