Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Pema Chödrön: Místa, která vás děsí - recenze knihy
Vyhraďte si na tuhle knížku víc času. Ještě nějaký navíc na vstřebávání. Ať si přečtete cokoliv, nějakou dobu vás to bude ovlivňovat. Moje očekávání byla nejprve trošku zklamána, pak se ale kniha otevřela jako vzácná květina. Čekala jsem totiž od začátku pohodlné čtení. To se nestalo. Možná je tato kniha zezačátku těžká kvůli ryze buddhistickému pojetí, které, pokud nemáte nějak v malíčku, tak se s ním teprve musíte seznámit, včetně specifických pojmů a zákonitosti, ale popravdě jsem si posléze zvykla a vyplatilo se.

Cesta do středu lidské duše

Kniha je plná praktických a užitečných informací, které stojí za to si udržet v paměti pokud možno navždy. Strachy, naše negativní vlastnosti, odvrácená tvář lidské duše a prohlédnutí těchto stavů – to je nesmírně cenné umění, které nám tu autorka vysvětluje a na praktických příkladech nás učí sami sobě být dobrým psychoanalytikem. A myslím, že se jí to podařilo.

Uvařte si čaj a vyhraďte si sobě čas…

A čtěte třeba…

„Lenost je běžná lidská vlastnost. Bohužel však omezuje bdělou energii a podkopává naši důvěru a sílu. Existují tři druhy lenosti – orientovanost na pohodlí, ztráta odvahy a postoj „je mi to úplně fuk“. Toto jsou tři možnosti, jak uvíznout v oslabujících zvykových vzorcích. Když je nicméně zvědavě prozkoumáme, rozpustíme jejich síllu.

První typ lenosti, orientovanost na pohodlí, je založen na naši tendenci vyhýbat se nepohodlí. Chceme si odpočinout, dát si pauzu. Ale z opečovávání sebe sama a ukolébávání sebe sama se stává zvyk, takže nás to utahá a my zlenivíme. Když prší, raději nasedneme do auta a popojedeme jen o půl bloku, abychom nezmokli. Při prvním záchvěvu horka pouštíme klimatizaci. Při první hrozbě mrazu zapínáme topení. Tímto způsobem ztrácíme kontakt se strukturou života. Důvěřujeme rychlému řešení a zvykáme si na automatický výsledek.“

S lehkým, ale někdy velmi důrazným nádechem buddhismu se dostáváme do témat, která se týkají strachu, depresí, strachu vyjít ze své skořápky, týkají se také našeho hněvu, zatrpklosti, prostě všeho, co si jen pocitově můžete představit pod místy v duši, která děsí, která mají ty černé větve a šedou budoucnost, jako je obrázek na obálce. Musím říci, že autorce se povedlo projít těmito místy tak dobře, že o některých jsem ani neměla tušení nebo jsem nevěděla, že s nimi lze nějak pracovat a že patří do těch, se kterými můžeme něco udělat. Pochopila jsem mnohé emoční souvislosti, třeba hněv je vlastně výrazem strachu. Čím krutější člověk, tím víc sám v sobě trpí a má strach! Kdo by řekl, že pes, který štěká…. Vidíte to, ten vlastně prý nekousne. Protože se bojí. Strašně se bojí a tak je hlasitý, aby se raději každý bál jeho.

Jsou to mnohá dobrá uvědomění a i když sami ničím takovým netrpíte, je to dobré čtení, chcete-li pochopit někoho blízkého, kdo prochází podobně děsivým a duševně umučeným obdobím.

Zpracování knihy je neobvyklé, je to těžší čtenářský zážitek, žádná lehká komerční psychologická příručka, ale o to hlubší dojem zanechá v lidské duši.

O autorce:

Pema Chödrön je buddhistická mniška a jedna z předních žákyní Chögyama Trungpy Rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. Po studiu na vysoké škole pracovala jako učitelka v Novém Mexiku a Kalifornii. V té době se seznámila s buddhismem. Má dvě děti a tři vnoučata.

V pětatřiceti letech potkala při cestě do francouzských Alp lámu Chime Rinpočeho, u kterého pak po několik let studovala. V roce 1974 se stala novickou a o sedm let později byla na žádost 16. karmapy Rangdžunga Rigpäy Dordžeho jako první Američanka v historii vysvěcena na buddhistickou mnišku. Dnes působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Snaží se o další rozšíření řádové tradice v Severní Americe a pokračuje v sdílení myšlenek a učení buddhismu všech škol.

Kromě řádového života a předávání buddhistického učení se Pema Chödrön věnuje také psaní. Z mnoha duchovních knih, které napsala, vyšly zatím česky tituly Začni tam, kde jsi, Když ztrácíme půdu pod nohama a Jak meditovat.

Více o aktivitách Pemy Chödrön se dozvíte na stránkách pemachodronfoundation.org.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2015

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít