Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Peta Bee, Sarah Schenker: Nestárnoucí tělo - recenze knihy
Tuto knihu asi každý uvidí podle svého. Já v ní vidím množství logických, báječných a hříchy zahrnujících tipů na to, jak ozdravit, zhubnout tělo a lépe se přizpůsobit jeho požadavkům spojených s přibývajícím věkem. Jiný v knize uvidí báječný cvičební plán, další inspiraci úchvatnými recepty, které se směle dají zařadit do kategorie „návykově dobré a přitom zdravé!“ A ve skutečnosti je tato podivuhodná kniha jen dílem dvou žen, které se celý život zabývaly zdravou stravou a ono to pořád tak nějak někde nefungovalo… a to šly i do extrémů… a bylo jim třeba divné to, že když nesnídají, je jim lépe a tolik netloustnou. A začaly se tedy vymaňovat z těch rad nejen časopiseckých, ale také vědeckých a šly na to svou cestou. Nakonec objevily Ameriku, či spíše, objevily zdravý selský rozum. A když jsem o této knize psala předchozí články, velice mne překvapilo, že spousta žen podle těchto rad žije a ani ve snu je nenapadlo věřit těm, které vyprodukují vědci. Možná je to tím, že řada oněch vědeckých výzkumů, jak tvrdí autorky, jsou předplaceny například výrobci svačinek, cereálií apod.

Asi hlavní fakt a moudrost, kterou jsem si z této knihy vzala je to, ŽE NEJSME POPÁSAJÍCÍ SE TVOROVÉ.

Pravdou ale je, že nevíme, jak přesně žil pravěký člověk, či kdybychom to vzali do extrému, ani doopravdy nevíme, jak a odkud pramení naše opravdu přirozené stravovací zvyklosti. A tak závěr je ten, že každému samozřejmě může vyhovovat něco jiného, ale z větší části nám snídaně opravdu nevyhovují. Ani svačinkování. Lidské tělo nejlépe funguje, má-li během dne pár minimálně 4 hodinových pauziček mezi jídly. Vnitřní orgány si odpočinou, začnou produkovat jiné hormony, jinak se rozfunguje metabolismus a náhle je tělo lehčí, čistší a jsme méně náchylní k civilizačním nemocem, které jsou z velké části právě z nadbytku, či nevhodné kvality a rozložení stravy. Svačinky jsou mor, snídaně nejsou nezbytné, pokud bez nich fungujete lépe. Cvičení nalačno je efektivnější a také příjemnější. Jistě znáte alespoň ten pocit, kdy jste zdravě hladoví! Jak krásné to je! A jaké to je, když nejste přejedení, těžcí, v tom stavu těsně před zdravou hladovostí, člověk je nejvíc plný energie z celého dne.

Pro mne byla tato kniha spíše inspirací, ač ve skutečnosti je plným a dokonale propracovaným šestitýdenním návodem na změnu životního stylu. Proč ne? Pro puntičkáře je to kniha nad kterou zaplesá jejich srdéčko.

Ale co ti ostatní?

A tak se na tuto knihu chtě nechtě dívám očima jakéhosi zevláka, který má sice zájem o zdravé stravování, o pohyb, ale tak nějak kus másla na chleba a horké kakao a teplá deka někdy lákají víc. Ale kdo by takové chvíle neměl. Z tohoto úhlu pohledu mne kniha ale zaujala velice. Myslím si, že je to jedna z velmi cenných publikací na toto téma z několika důvodů.

- Zcela nebo zásadně vyvrací některé rádoby zdravé mýty. Jsem si jista, že mnohé z toho, co autorky napsaly, se časem ukáže jako minimálně na delší dobu platná pravda.

- Dobře je tu vysvětleno fungování lidského těla v jednotlivých dekádách věku člověka, kde jsou slabiny, kde silnější místa, na co se zaměřit.

- Cvičení a cvičební plán jsou jednoduché, přizpůsobené tělu, které nejede na výkon, ale chce udržovat stav, vylepšovat pružnost a přenáší priority zcela jinam než třeba u dvacetiletých lidí. Kdo nesnáší propocená trika, zajásá, až na výjimky fakt nehrozí. Jistá si však jsem okamžitým účinkem na tělo a psychiku, cvičení na sílu, na rozehřátí a naladění jsou takového rázu, že vám osvěží i mysl.

- No a jídelníček. Ten ocení i ten, kdo žádné změny dělat nehodlá. Dobré, jasné… dokonalé. Kolikrát tápete, co ke snídani, večeři… obědu. Tady stačí kouknout do přehledné tabulky a je to! Některé úžasné, jednoduché a hned dostupné snídaně mě třeba ani nenapadly, nebo jsem na ně už roky zapomněla!

Závěr: Stojí za to vědět, co v knize je

Protože je to už řada měsíců, co jsem knihu měla poprvé v ruce, mohu říci, že je to jedna z těch, o kterých se zmíníte, když mezi přáteli dojde na toto téma. „Já četla knihu, kde… a o je zajímavé…“ a věřte, že zajímavé to je a minimálně rozčeříte smysluplnou debatu, která se zaryje pod kůži. Ono to totiž všechno dává smysl. Takže za mne je to kniha, o které stojí za to vědět a stojí za to ji mít přečtenou, ať už potom půjdete jakoukoliv cestou…

O autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist's Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluautorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem a The Ice Diet.

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jak výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, www.ifp-publishing.cz, 2016

http://www.ifp-publishing.cz/products/nestarnouci-telo/

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít