Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Poslouchá ho jaderný reaktor i studenti z celé republiky – už 15 let
Tisíc besed o energetice – to je bilance, kterou má na kontě Ing. Václav Havlíček, vedoucí 2. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Temelín. Žákům a studentům přednáší v rámci programu „Energie – budoucnost lidstva“ už patnáct let. Po tisící vystoupil jako lektor v pondělí 21. září 2015 na Vyšší odborné škole a Střední škole v Českých Budějovicích, kam jezdí pravidelně.

„Nálada byla slavnostní, studenti a studentky vstřícní. Přišel mi pogratulovat můj mentor Ing. Jiří Tyc, který mě přivedl k prestižní profesi do Temelína. Spolu jsme také kdysi začínali jako lektoři na besedách. V jeho přítomnosti jsem si uvědomil, že ještě těžší, než vystupovat před středoškoláky, je vystupovat v přítomnosti člověka, kterého si hluboce vážím.“ Na jubilejní besedu doprovodila lektora i jeho rodina. „Jen díky toleranci nejbližších mohu ve volném čase přednášet - vždyť jezdíme do škol po celé republice. Bez jejich podpory bych to dělat nemohl,“ svěřil se Ing. Havlíček a dodal, že zatímco dopoledne přednášel, v noci se svou posádkou připojí Temelín k síti.

Beseda proběhla podle standardního scénáře. Lektor představil jednotlivé energetické zdroje, technická řešení výroby energie, probírala se témata jako energetika a udržitelný rozvoj, ale také spotřeba elektřiny a nevyřešená otázka jejího skladování. Diskuze kolem jaderné energie se jako vždy stočila na bezpečnost. „Snažíme se seznámit posluchače na školách se základními tezemi zemí provozujících jaderné elektrárny, a to, že získávání elektřiny z jádra je nejen ohromná výsada, ale především veliká zodpovědnost, co se týká pravidel bezpečnosti provozování jaderných elektráren.“

Populární projekt besed „Energie - budoucnost lidstva“ je součástí vzdělávacího programu ČEZ, a.s. Běží nepřetržitě od roku 2000 a organizačně ho zajišťuje Agentura J.L.M. Začátkem letošního Roku průmyslu a technického vzdělávání překročil celkový počet besed číslo 5000. Doposud se jich zúčastnilo 196 300 chlapců a děvčat ve věku od 14 do 19 let. V roce 2013 byl projekt ohodnocen Mezinárodní atomovou agenturou MAAE jako příklad dobré praxe v oblasti osvěty a vzdělávání a doporučen k následování všem členským zemím. Ing. Václav Havlíček je nejaktivnějším členem týmu odborných lektorů.

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít