Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Příběh, který je synonymem pro thriller, vychází v podobě audioknihy
Vydavatelství audioknih Tympanum, 28. března 2014


Temný, kultovní, ve své době převratný, geniální... To je jen několik z dlouhé řady přízvisek příběhu, který potom, co se stal celosvětovým bestsellerem v knižní podobě a ve filmové posbíral pět Oscarů, vychází nově jako audiokniha vydatelství Tympanum. Připravte se znovu odhalit zákoutí mysli masového vraha i geniálního kanibala Dr. Lectera – Mlčení jehňátek se vrací.

V pátek 28. března 2014 vyšla audiokniha „Mlčení jehňátek“ Thomase Harrise, v nezkrácené podobě ji pro Tympanum načetl Tomáš Kobr. Audioknize během křtu dne 26. března popřál spokojené posluchače i její kmotr Michal Gulyáš, který nedávno účinkoval v novém dabingu původní oskarového filmu s Anthony Hopkinsem a Jodie Fosterovou. Audiokniha vychází v nezkrácené verzi na jednom mp3 CD, celková délka je 11 hodin a 37 minut.

Audio ukázka na soundcloudu: http://bit.ly/ukazka_mlceni_jehnatek
Jiná video ukázka na Youtube http://bit.ly/youtube_mlceni_jehnatek
Informace k audioknize http://bit.ly/audio_mlceni_jehnatek


Když Thomas Harris (*1940) vydal v roce 1988 „Mlčení jehňátek“, už měl za sebou dvě úspěšné knihy. Ale doslova poprask a velký boom, srovnatelný s tím, co nastalo např. u Dana Browna potom, co jeho „Šifra mistra Leonarda“ přišla na plátna kin, následoval po filmovém uvedení. Harris už jako zpravodaj a redaktor pro The Associated Press v New Yorku psal o zločinech ve Spojených státech. Na prahu devadesátých let ale přinesl příběh, který byl v mnohém převratný.
Harris ve své knize vykresluje komplikované vyšetřování netradičních a brutálních vražd. Jenže do hlavní role neobsadil nezdolného ostříleného detektiva nebo „bondovského“ agenta, ale doslova „pískle“ – studentku akademie FBI Clarice Starlingovou, která je přizvána na základě důvěry a instinktu ředitele mocné FBI. Dalším netradičním prvkem je spolupráce Clarice s masovým vrahem a kanibalem Dr. Hannibalem Lecterem. Už tato fakta svědčí o tom, že Harris předložil thriller, který boural konvence.

O čem tedy celý příběh je? Clarice Starlingová, nadaná studentka na akademii FBI, se specializuje na psychologii a kriminalistiku a připravuje se ve výcvikovém středisku Quantico ve Vermontu. Je přidělena k vedoucímu oddělení, agentovi Jacku Crawfordovi, vyšetřujícímu případ masového vraha, který dostal přezdívku Buffalo Bill, protože zabíjí plnoštíhlé ženy, které pak stahuje z kůže. Domnívá se, že stopu by mu mohl poskytnout jiný masový vrah, nebezpečně inteligentní bývalý vynikající psychiatr Hannibal Lecter, který si pro svou úchylku vysloužil přezdívku Hannibal Kanibal. Crawford za ním do baltimorské vězeňské nemocnice, kde je přísně střežená speciální cela, pošle Clarice, ale důrazně ji před Lecterem varuje. Odsouzený psychiatr Clarice zároveň děsí a fascinuje. Ten ji provokuje a pohrává si s ní jako kočka s myší, ale skutečně jí naznačí stopu vedoucí k vrahovi.

Thomas Harris za svou knihu sklidil zasloužené ovace. V roce 1988 získal hlavní cenu Bram Stoker Award a o rok později také nominaci ve World Fantasy Award. Nejznámější recenzenti se předháněli ve chvále. Například Clive Barker řekl o příběhu, že je: „Ostrý jako břitva, zábavný, krásně postavený a brilantně napsaný. Lepší thriller se zatím neobjevil.“ The Washington Post napsal: „Ta kniha je přímo učebnice řemesla napětí, mistrovské dílo plné čiré ??energie, která raketově stoupá bez zaváhání ke svému vyvrcholení... Harris je prostě nejlepší spisovatel thrillerů dneška.“ Spisovatel, jehož velkou vášní je vaření, však nikdy neuměl „správně“ sbírat pocty. Vyhýbá se publicitě a rozhovor neposkytl už od roku 1976. Říká se o něm, že je velmi staromódní a zdvořilý. Údajně také váhal s poskytnutím filmových práv, ale právě díky stejnojmennému snímku vešel ve větší povědomí po celém světě a čtenáři hltali každou další knihu. Zfilmování se tak dočkaly i ostatní příběhy s postavou Hannibala Lectera.

Jak už bylo zmíněno, také filmová verze trhala rekordy v zájmu a získala řadu cen, včetně pěti Oscarů v hlavních kategoriích - za nejlepší film, režii (Jonathan Demme), nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Anthony Hopkins), nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Jodie Fosterová) a za nejlepší adaptovaný scénář (Ted Tally). Ten rok, kdy předávání Oscarů probíhalo, bylo dopředu jasné, že „jehňátka“ vyhrají. Moderátor večera Billy Crystal se dokonce hned v úvodu nechal přivézt v masce a postroji, který měl ve filmu Hannibal Lecter.

V pátek 28. března 2014 Tympanum přináší na trh tento strhující příběh v nové podobě, jako audioknihu. V podání herce Tomáše Kobra (*1981) tak bude fanoušky audioknih i samotných Harrisových postav nový zážitek a jak tu audioknih bývá, nejspíš si ji vychutnají i ti, kteří nemají přístup nebo čas na klasické knihy. Protože přijímat skvělé příběhy můžete všemi smysly. A kdo je Tomáš Kobr? Jako herec se uplatňuje nejvíc v divadle. V Divadle Letí nastudoval řadu rolí (např. Princezna Serafína a Phil v Domečku pro buzničky, Péťa v Aupairkách, Winni ve Cvrchu aj.). Zřejmě nejvýznamnější rolí je Pan M. ve Zpovědi masochisty, díky níž se objevil v širších nominacích na Cenu Alfréda Radoka za rok 2011 za mužský herecký výkon. Hostoval také v Národním divadle (Mike ve hře Spaseni), v Paláci Akropolis (Sven v Oblíbencích), v A- studiu Rubín (Analytik ve hře Error, Náměstek v Úlu). V bratislavském mezinárodním divadle Meteorit nastudoval titulní roli Richarda III. Řadu rolí si zahrál i ve Švandově divadle. Rozhodně stojí za to zmínit Netvora v inscenaci Frankenstein. Za tuto roli se opět objevil v širších nominacích na Cenu Alfréda Radoka za rok 2012 (Talent roku) a v anketě serveru i-divadlo.cz obsadil 2. místo v kategorii mužský herecký výkon roku 2012. Diváci ho ale znají i z televizních projektů (např. seriál Ulice 2008-2012) a českého rozhlasu, kde natočil několik rozhlasových her.

Audioknihu pokřtil ve středu 26. března 2014 v roli kmotra herec a dabér Michal Gulyáš, který se nedávno zhostil jedné z rolí v nově předabovaném původním oskarovém stejnojménném filmu s Anthony Hopkinsem a Jodie Fosterovou. Popřál dílu „především aby se audiokniha líbila a aby se dobře prodávala :)“

Tuto audioknihu si vychutná každý milovník dobře vystavěného příběhu, napětí a charakterů, které se vám zaryjí pod kůži. Mlčení jehňátek je knihou, kterou lze číst i poslouchat stále znovu a pokaždé v ní najdete něco nového, pokaždé vás strhne do děje plného zvratů. Pokaždé s nadšením vyrazíte na lov „Buffalo Billa“, budete držet palce Clarice a odhalovat složitá zákoutí lidské mysli či jednání. Protože „Mlčení jehňátek“ je dokonalé.Q&A Tomáš Kobr
1) Kdy jste se poprvé setkal s nějakým dílem Thomase Harrise?
To je už hodně dávno. Bylo to právě „Mlčení Jehňátek“, ovšem ve filmové podobě. Samotnou knihu jsem si přečetl až v momentě, kdy jsem se začal připravovat na nahrávání audioknihy.

2) Proč si myslíte, že „Mlčení jehňátek“ sklízí stále takovou chválu a popularitu?
Myslím si, že je to zejména díky skvělému filmovému zpracování, které věrně vychází z knihy a v němž zazářili Anthony Hopkins a Jodie Fosterová. Harris vybudoval příběh plný tajemství, napětí, děsu a opravdu reálných postav. Mistrně psychologicky propracoval své postavy a jednotlivé dialogy, výborně pracuje s atmosférou, střihy, symboly, umí odlehčit situace sarkastickým humorem, neustále nás dokáže překvapovat a čtenáře nenechá po celou dobu ani na chvíli vydechnout. Navíc každý z nás má někde v nitru svá „jehňátka“ – své strachy, traumata, bolesti, které se snaží umlčet. Ovšem někdy to nejde. To máme společné s hrdiny této knihy a podle mě je to i jeden z důvodů, proč je „Mlčení jehňátek“ lidem tak důvěrně známé a blízké a proč se k němu vracejí.

3) Která z postav je vám nejbližší, fascinuje vás a proč?
Jednoznačně Hannibal Lecter. Myslím tím, že mě jako člověku pochopitelně blízký není, nicméně mě jeho postava fascinuje. Hannibal oplývá ohromnou inteligencí, klidem, nadhledem a šibeničním humorem. Je neuvěřitelné, jak dokáže lidi prohlédnout – a není to podle mě jenom tím, že je sám vynikající psychiatr, ale tím, že má velký dar empatie, díky níž je schopen pohlédnout až na dno lidské duše. Někomu může připadat jako bezcitná zrůda, ale to tak není. Lecter je velmi citlivý, je estét, kterému dělá velké potěšení krása ve všech podobách. Zaujal mě i jeho vztah ke Clarice Starlingové. Lecter si s ní sice pohrává jak kočka s myší a donutí ji, aby před ním odhalila svá nejskrytější tajemství, ale zároveň mezi nimi postupně vznikne zvláštní pouto, které bychom mohli v určitý moment nazvat jistou náklonností a závislostí. Rozhodně Lecter poznamená Clarice po zbytek života.

4) Když věnujete tolik úsilí a času jejímu nahrávání, nezdá se vám o vrazích?
Je pravda, že v poslední době, co jsem se věnoval „Jehňátkům“, jsem měl trochu divoké sny :)

5) Proč by si měli posluchači tuto knihu koupit?
Proč? „Mlčení jehňátek“ je mistrovským dílem, u kterého zažijí napětí a překvapivé zvraty. Může to pro ně být nový zážitek, slyšet tento známý příběh v plném znění – a navíc můžou popustit uzdu své fantazii.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít