Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


První jaderná elektrárna v Turecku.
V městečku Sinop na břehu Černého moře by měla vyrůst první jaderná elektrárna v Turecku, píše Der Standard. Kvůli výstavbě čtyř reaktorových bloků o výkonu 4,5 gigawatt bylo nutné vykácet 10,5 km2 lesa. Podle místních je budování elektrárny ekologickou katastrofou a proto vznikly iniciativy, které se snaží její výstavbě zabránit. Reaktory navíc pokryjí pouze 3-5% poptávky po energii. Elektrárna, která by měla být otevřena v roce 2023, je výsledkem spolupráce Turecka a Japonska. Postupně by měly v Turecku vzniknout ještě další dvě atomové elektrárny – v Akkuyu na pobřeží Středozemního moře a u Igneady ležící na hranicích s Bulharskem.

Svaz BDEW, který hájí zájmy německých společností působících na poli energetiky a vodohospodářství, má nového prezidenta. Stal se jím Johannes Kempmann, člen strany zelených a bývalý aktivní odpůrce jaderné energetiky. Süddeutsche Zeitung píše, že BDEW sdružuje zhruba 1800 podniků, které tvoří 90% německého energetického trhu.

Jak píše Handelsblatt, jaderná energetika nyní zažívá velký boom. Mnoho zemí totiž buduje atomové elektrárny, zejména Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Na poli jaderné energetiky je i mnoho nováčků, například Jordánsko, Vietnam nebo Finsko. V současnosti se po celém světě buduje 72 atomových elektráren. Celkově je v provozu 435 reaktorů. Německo je tak se svým odklonem od jádra spíše výjimkou. Odstup od jádra se navíc jeví jako nešťastný krok – ceny energie stoupají a s nimi i dotace na budování obnovitelných zdrojů.

Německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel sdělil, že hodlá ověřit, zda mají provozovatelé jaderných elektráren dostatečné finanční rezervy pro jejich demolici. Jak píše Passauer Neue Presse, za uzavření atomových elektráren bude zodpovědný příslušný státní fond.

Monitoring německého a rakouského tisku ve dnech 28.-30. června 2014
Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer
Neue Presse (PNP). Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit a deník a týdeník Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít