Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Rakouská novinka: Solární minielektrárna na balkoně
Tvoří ji fotovoltaický panel vysoký 138 centimetrů a široký necelý metr, který se dá jednoduše postavit na balkón či na terasu. A pomocí měniče převádějícího stejnosměrný proud na proud střídavý může přes zásuvku zásobovat domácnost.

Její uvedení na trh chystá firma Oekostrom, jeden z rakouských dodavatelů „zeleného proudu“. Důležité je, aby byl balkon obrácen na jih. „Z přibližně dvou milionů rakouských domácností je takových asi polovina,“ tvrdí Lukas Stühlinger, šéf zmíněné firmy. Výkon balkonové solární minielektrárny není ovšem žádný zázrak. Za optimálních podmínek maximálně 150 wattů. Což například stačí na udržení veškerých domácích spotřebičů v pohotovostním režimu (stand by). Nebo k přípravě snídaně pro dvě osoby, či k vyprání jedné náplně v pračce. Fotovoltaické zařízení na slunném balkónu může vyrobit kolem 150 kilowatthodin elektřiny ročně, a ušetřit tak rodinnému rozpočtu 30 až 50 eur ročně. To jistě není mnoho, ale Lukas Stühlinger je přesvědčen, že minielektrárna půjde na odbyt. „Mnoho lidí touží po energetické nezávislosti a jistotě,“ tvrdí Stühlinger.
Firma zatím zkouší několik prototypů a výrobu zahájí, bude-li mít alespoň tisíc objednávek. Předpokládá se, že do prodeje půjdou během půl roku a budou stát „baťovských“ 499 eur. To znamená, že vynaložené peníze se v průměru vrátí za 12 – 15 let.

Obyvatelé městských bytů v Rakousku nemohou jen tak instalovat fotovoltaiku na střechu domu. Brání tomu spletité předpisy, podle nichž musejí s instalací takového zařízení souhlasit všichni nájemníci či členové společenství vlastníků. Pokud solární panely instaluje na svůj náklad majitel domu, stejně podle zákona nesmí elektřinu svým nájemníkům prodávat, protože nedostane licenci. Proud ale může lidem v domě "darovat".

http://diepresse.com/home/wirtschaft/energie/4730307/Ein-Minikraftwerk-fur-den-Balkon?_vl_backlink=/home/wirtschaft/index.do

www.oekostrom.at

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít