Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Regulace ziskových marží, zisku a cen vodného a stočného
V Čechách se řadu let hovoří o tom, že vodárenství, cena vody a zisky z ní jsou regulovány státem, městy a komunálními politiky. To je do jisté míry pravda. Do jaké míry, na to jsem hledal odpověď. Jak regulace skutečně funguje? Zaměstnanci koncernů a s nimi někteří politici svorně provolávají, že vše funguje bezvadně. Nikdo to však řádně nedoložil. Proto jsem se podíval na to, jak funguje regulace zisků kalkulovaných do ceny vody koncerny a okresními vodárnami ze strany zastupitelů a státních institucí blíže podíval. Stejně tak jsem se podíval na fungování regulace cen vodného a stočného ze strany politiků působících ve vodárnách a na radnicích. Výsledek mého zjištění je, že regulace vodárenství je v řadě regionů, především v těch, kde působí nadnárodní koncerny pouhou iluzí.


Politici pracující pro města a ti druzí!

V Přerově mají ziskové marže do 5% u vodného a do 15% u stočného. Ve Zlíně, kde vodu prodává koncern Veolia dosahuje zisková marže 20 % u vodného a 24% u stočného!

Cena vodného a stočného v Přerově je 72 Kč/m3 ve Zlíně 85,69 Kč/m3

Okresní vodárna Vak Přerov inkasovala za poslední 3 roky zisky z vody 70 mil.Kč, Veolia na Zlínsku 487 mil. Kč a naproti tomu okresní Vak Zlín, který je smluvně vázán s Veolií pouhých 19 mil. Kč!

V obou případech, které vidíte na obrázku, rozhodují o tom, kde kolik zaplatí lidé za vodu a kde skončí peníze spotřebitelů inkasované za vodné a stočné komunální politici. Výsledek je diametrálně odlišný. Totéž platí o objemu financovaných investic okresními vodárnami.,

zdroj: Radek Novotný

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít