Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Ruby Roth: A proto nejíme zvířátka - recenze knihy
První dětská knížka, která se na zvířátka dívá jiným způsobem. Roztomilým, leč důrazným. Lidským. A hodně dětskýma očima. Takovým, že nebudete mít chuť je jíst. Protože vlastně vůbec nejsou k jídlu? Nebo snad ano, když se podíváte na to, jak žijí, jaké mají vnímání a psychiku? Smutné podmínky, do kterých se rodí jako budoucí potrava pro člověka jsou pro jejich psychiku často devastující, ale jak tohle všechno vysvětlit dětem?

A to byl dobrý nápad, vzít tohle ožehavé téma a předložit ho dětem k úvahám.

Autorka tu pojala část knihy také jako živočichopis se základními informacemi pro nejmenší děti. Jak žijí krávy, jak žijí prasátka a jak ryby? Jak opice a jak to probíhá v deštném pralese? V téhle knize je to najednou jedno, všechna zvířátka jsou si rovna a všechna mají své silné i slabé stránky. Smysly, instinkty, city, vnímání. A tak se tu dozvíte mimo jiné i to, že krávy jsou schopny pěstovat důvěrná přátelství a ryby vnímají okolní svět svým tělem. Že prasata vůbec nejsou prasata a v přírodě nikdy nekálejí pod sebe, ale v domácím chovu nemají jinou možnost. V tuhle chvíli si to zkuste jako dospělí představit.

Stále více vám dochází, že zvířata, která nemají možnost následovat své instinkty, třeba jen potřebu blízkosti druhého zvířete nebo potřebu volného prostoru, jsou vyděšená a nemocná. Jak píše autorka: „Ptáci jsou stvořeni k tomu, aby používali svá křídla k letu, zobáky ke krmení a peří ke společnému hnízdění.“

Moc slovíček tu nenajdete, je to knížka pro děti založená na obrázcích a následném společném povídání o tom, co vidíte a co si čtete. Ale více a více máte dojem, že i v tom málu je obrovské poselství spočívající nejvíce v tom, že mnoho toho, co se děje za tím balíčkem masa v lednici z hypermarketu, prostě nevidíme.

Ne z neznalosti nebo hlouposti, ale proto, že se o tom nemluví. Že zvířata, příroda a její devastace, že zbytečnost jedení masa, není na programu dne. Za každým kouskem masa je živý tvor. Konkrétní zvíře, které mělo své city, svůj život a nejspíš i své naděje a pozitivní prožívání.

Možná to děti budou brát všechno jinak…

Ale dospělí se zamyslí také a pak uvidíte, možná s masem a živočišnými produkty začnete nakládat minimálně šetrněji.

O autorce:

Ruby Roth je umělkyně a ilustrátorka žijící v Los Angeles, Kalifornie. Vegankou je od roku 2003 a poprvé objevila zájem dětí o vegetariánství při výuce umění v mimoškolních zájmových kroužcích.
Vydalo nakladatelství IFP Publishing, 2017, www.ifp-publishing.cz

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít