Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Rusko ve využívání obnovitelných zdrojů zaostává
"Rusko je ideální země pro výrobu čisté energie. Má druhé největší hydroenergetické zdroje na světě, které se využívají jen ze dvaceti procent, i rozlehlé pláně zalité sluncem," tvrdí Vjačeslav Solomin, ředitel společnosti EuroSibEnergo. Ta nedávno uvedla v Abakanu, kde slunce v průměru svítí 310 dnů v roce, do provozu největší solární park na Sibiři o výkonu 5,2 megawattu.

Přes velice dobré podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů energie se v Rusku vyrábějí z OZE (bez vodních) necelá tři procenta elektřiny. Do roku 2035 by se mohl tento podíl zvýšit na přibližně deset procent, hlavně zásluhou větrných elektráren v severních oblastech evropské i asijské části Ruské federace.
Ve využívání obnovitelných zdrojů nejvíce pokročily Moskevská oblast, Karélie a regiony přiléhající k Petrohradu. V blízkosti některých sibiřských měst, například Orenburgu, pracují malé vodní elektrárny. Rusko využívá také energii Barentsova moře nebo geotermálních zdrojů na Kurilských ostrovech či na Sachalinském ostrově.

Ruská vláda ani soukromé firmy dříve neprojevovaly o obnovitelné zdroje velký zájem. Změna nastala zhruba před třemi lety, kdy byly schváleny finanční pobídky pro výrobce solární či větrné energie, případně v malých vodních elektrárnách.

Rusům žijícím v evropské části země je "čistá" energie podle Solomina lhostejná. Na své domy střešní panely neinstalují. Zato lidé žijící v odlehlých oblastech ruského Dálného východu si stále více kupují střešní panely čínské výroby.

V současné době se na ruské pevnině staví jenom jeden větrný park o výkonu 50 megawatt. Finská firma Fortum ho buduje nedaleko Uljanovsku.

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Rusku brzdí jistá setrvačnost. Země se stále hodně spoléhá na fosilní paliva a jádro. "Je pravda, že máme dostatek jiných, levných paliv," konstatuje náměstek ministra energetiky Alexej Texler. Současně připouští, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie by si zasluhoval mnohem větší pozornost jak federální vlády, tak místních úřadů.

Rusko je největším výrobcem energie na světě a čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší po Indii, USA a Číně.

http://www.pmrpublications.com/product/Construction-sector-in-Russia-H1-2016
http://politrussia.com/ecology/vozobnovlyaemye-istochniki-energii-628/
http://www.bigpowernews.ru/markets/document68165.phtml
http://www.renewableenergymagazine.com/article/renewable-energy-in-russia-an-interview-with-20160304
http://www.huffingtonpost.com/woodrow-clark/renewable-energy-rises-in_b_8061382.html

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít