Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Správná technika čištění zubů jako základ prevence jejich citlivosti
Praha 8. prosince 2015 – Krátká ostrá bolest zubů při zkousnutí něčeho studeného nebo naopak teplého – citlivost zubů, která trápí až 1/3 naší populace a patří mezi nejčastější stížnosti pacientů u zubního lékaře. Správná technika čištění zubů slouží jako základ prevence citlivosti zubů. Citlivé zuby mohou být první známkou onemocnění dásní (paradentózy), která může vést až ke ztrátě zubů. Právě dentální hygiena pomáhá předcházet vzniku onemocnění dutiny ústní a učí správnou techniku čištění zubů.

Nepříjemná bolest, která vzniká reakcí na chlad, teplo, kyselost či sladkost je pouhým důsledkem citlivých zubů. Příčinou citlivých zubů bývá opotřebení zubní skloviny nebo obnažené zubní krčky tedy ústup dásní. Bolest, kterou cítíme je způsobena podrážděním nervových zakončení v zubní dřeni, která by správně měla být umístěná pod vrstvou skloviny. Výsledkem poškození skloviny je zvýšená citlivost zubů. Mohou být postiženy všechny zuby, ale ve většině případů bývají citlivé jen některé. „Pokud se čištění zubů a dásní provádí dlouhodobě nesprávně, může dojít k poškození zubní skloviny nebo až ke vzniku zánětu dásní a závěsného aparátu neboli paradentózy,“ varuje Bc. Lucie Psotová, dentální hygienistka z pražské Schill Dental Clinic a dodává: „Technika čištění zubů je vždy důležitější než jeho doba.“

Citlivé zuby nereagují pouze na nápoje či potraviny, bolestivost se často projevuje i při čištění zubů zubním kartáčkem, což následně vede ke zhoršení ústní hygieny. Správným klíčem k prevenci citlivých zubů je udržet zdravé dásně a naučit se správné individuální technice čištění zubů, kterou by nám měl vysvětlit právě zubní hygienista. Důležité je používání měkkého zubního kartáčku, popřípadě přípravků na citlivé zuby. Je to však jen pouhé dočasné řešení, které není dostatečné. Neustálá péče je důležitá pro všechny zuby a o citlivých zubech to platí dvojnásob. Nicméně i přesto, že naše technika čištění zubů může být dokonalá, nedokážeme 100% zabránit tvorbě zubního kamene, který pouhým domácím čištěním zubním kartáčkem neodstraníme. „Doporučená frekvence návštěvy dentální hygieny je individuální na stavu dutiny ústní každého pacienta, obecně se ale doporučuje dvakrát až třikrát ročně a je velmi důležitá“ říká Bc. Lucie Psotová.

„Citlivost zubů se často projevuje v období Vánoc v reakci na studený vzduch, konzumaci sladkého, střídání studených a horkých nápojů. Proto je dobré navštívit včas svého zubního lékaře a dentálního hygienistu a nenechat si těmito nepříjemnými pocity kazit sváteční chvíle,“ dodává aktuální radu Bc. Lucie Psotová.

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít