Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Švýcaři: Máme první solární energeticky soběstačný bytový dům na světě
Severošvýcarský kanton Aargau sice neohromuje turisty zasněženými horskými štíty a ledovcovými jezery, od června má ale jinou raritu. V obci Brütten byl zprovozněn údajně první solární a plně energeticky soběstačný vícerodinný dům na světě. Bytový dům o devíti bytových jednotkách a celkové obytné ploše 1010 m2 už má také první nájemníky. Ne však ledajaké. Protože jde o testování prototypu, museli zájemci o bydlení projít výběrovým řízením a prokázat, že jsou nenáročnými spotřebiteli, navíc vstřícnými k úsporným opatřením a používání nových technologií.

Odpovědný uživatelský přístup je totiž vedle maximální efektivity v oblasti získávání a skladování energie základní podmínkou funkčnosti tohoto projektu ekologického centra Umwelt Arena Spreitenbach, který není závislý na externích dodávkách elektřiny. Přípojku k veřejné síti byste v solárním domě hledali marně, zato zde najdete úsporné kuchyňské a domácí spotřebiče a podobné vychytávky.

Ačkoli se de facto jedná o malou elektrárnu a tomu odpovídají použité stavební prvky, elegantní architektonické řešení domu vychází vstříc estetickým nárokům na bydlení. Vnější stěny a střecha jsou obloženy speciálně upravenými a na míru zhotovenými bezolovnatými solárními panely, které mají ročně vyrobit ze slunečního svitu asi sto tisíc kilowatthodin elektrické energie. Ta bude využita i pro ohřev teplé vody, určené jak k přímé spotřebě, tak k vytápění. Produkci má podpořit ještě zpracování nízkopotenciální tepelné energie z okolí domu. Nájemníci mají k dispozici elektroauto včetně dobíjecí stanice a také auto na bioplyn, vyráběný z biologického odpadu všech devíti domácností (vystačí k ujetí asi 10.000 km ročně).

S nadvýrobou elektřiny koncepce projektu nepočítá, důraz na efektivitu by ale měl ve výsledku dosáhnout toho, že průměrná švýcarská celková roční spotřeba elektrické energie v domácnosti ve výši 4400 kWh bude v solárním domě snížena na 2200 kWh v každé domácnosti, aniž by tím byl ovlivněn komfort bydlení.

Plynulé zásobování domu energií mají zajistit skladovací zařízení, umístěná v budově i v podzemí. Za účelem krátkodobého a střednědobého skladování jsou zde nainstalovány lithium-iontové baterie. K dlouhodobému uskladnění se využívá vodíkové technologie power-to-gas.

„Pokud může Bertrand Piccard obletět letadlem zeměkouli, aniž by použil fosilní palivo, měli bychom být schopni postavit a provozovat bez použití fosilních paliv také obytný dům,“ říká Walter Schmid z firmy Schmid Projekte AG, iniciátor projektu.

Není vyloučeno, že by v Brüttenu mohla časem vzniknout solární čtvrť. Jak totiž vyplývá ze studie týmu Christopha Siemrotha z Univerzity v Mannheimu v sousedním Německu, hustota výskytu zařízení na výrobu solární elektrické energie v německých domácnostech nezávisí ani tak na finančních možnostech jednotlivců, jako na zcela prozaickém úsudku: „Co má soused, to chci mít také!“

Zdroj:
http://www.pv-magazine.de/nachrichten/details/beitrag/studie--was-mein-nachbar-hat--das-will-ich-auch_100023825/
http://www.pv-magazine.de/nachrichten/details/beitrag/schweizer-bauen-energieautarkes-mehrfamilienhaus_100023796/
http://www.umweltarena.ch/uber-uns/energieautarkes-mfh-brutten/

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít