Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Těžba uhlí v USA klesá, rostou plyn a obnovitelné zdroje
Těžba uhlí ve Spojených státech amerických soustavně klesá. Letos by měla podle předpovědi tamního ministerstva energetiky být skoro o čtvrtinu (23 %) nižší než v roce 2012.

Výrobci elektřiny stále více dávají přednost levnému a hlavně "čistšímu" zemnímu plynu, který se už podílí na výrobě elektřiny stejně jako uhlí - třetinou. Současně stoupá význam obnovitelných zdrojů. Připadá na ně už 14 procent celkové výroby elektřiny (z toho je 6 % vyrobeno ve vodních elektrárnách.

Uhlí tak přestalo být v americké elektroenergetice dominantní (ještě v roce 2007 se z něho vyrobila polovina elektřiny), ale jako palivo pro elektrárny nadále zůstane velice důležité. Letos by těžba měla dosáhnout 784 milionů tun a přibližně každá devátá tuna z deseti vytěžených se spálí v uhelných elektrárnách. USA disponují největšími těžitelnými zásobami uhlí na světě. Pokud by ho nadále těžily 780 - 800 milionů tun ročně, pak jeho zásoby vystačí na zhruba 200 let. Centrem těžby je hornatý a řídce obydlený stát Wyoming na západě USA, kde produkce v roce 2014 dosáhla 396 milionů tun, tedy skoro dvě pětiny celkové americké těžby.

Spojené státy jsou také významným dodavatelem uhlí na světový trh. V období 2000 - 2014 směřovalo na vývoz v průměru 6,5 procenta vytěženého uhlí, ale v posledních letech je tento podíl více než devítiprocentní. Američané v zahraničí prodávají hlavně koksovatelné uhlí, jež se používá v hutnictví. Jeho největším odběratelem je Brazílie. Vyvážejí i uhlí energetické spalované v elektrárnách či teplárnách. Nejvíce ho v posledních letech odebírá Nizozemsko.

USA určitý objem uhlí současně dovážejí, hlavně z Kolumbie. Pro elektrárenské společnosti na pobřeží Mexického zálivu či na východním pobřeží to vyjde levněji, než spalovat uhlí domácí, přepravované po železnici ze vzdálených pánví USA.

http://fortune.com/2016/01/15/decline-us-coal-industry/
http://www.eia.gov/energy_in_brief/article/role_coal_us.cfm

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít