Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Těžba zemního plynu způsobuje v Holandsku zemětřesení
Nejvyšší nizozemský soud nařídil pozastavit těžbu zemního plynu v okolí jedenáctitisícového městečka Loppersum, které se nachází v nejsevernější provincii Groningen. Reagoval tak na sílící protesty občanských iniciativ poukazujících na stále častější a silnější lokální zemětřesení vyvolávané právě rozsáhlou těžbou na jednom z nejbohatších západoevropských nalezišť.

Zemní plyn se začal v provincii Groningen těžit v roce 1963 a těžba tam postupně stoupala až na 50 miliard krychlových metrů. Tamní obyvatelé přitom stále častěji se znepokojením pozorovali otřesy půdy. Seismologové uvádějí, že v lokalitě Loppersum se během uplynulých dvou let země třese v průměru každý třetí den. Na četných domech jsou již trhliny, které se stále zvětšují. Praskliny se objevily i na historicky cenných freskách ve starobylém loppersumském kostele.

Místní samospráva v Loppersumu uvádí, že je nutné zpevnit kolem 30 tisíc budov, což by ale přišlo až na šest miliard eur.

Nizozemská státní společnost Gasunie, soukromé firmy Royal Dutch Shell a americký ExxonMobil podle Úřadu pro bezpečnost (Dutch Safety Board) léta ignorovaly nebezpečí, které obyvatelům v souvislosti s intenzivní těžbou zemního plynu v provincii Groningen hrozí. Ale zastavit je definitivně není možné, neboť na tomto palivu v Nizozemsku závisejí statisíce domácností a do státního rozpočtu plyne několik desítek miliard eur ročně.

Těžební pole v Groningenu patří k nejvydatnějším v celé západní Evropě. Nizozemsko loni vytěžilo kolem 70 miliard krychlových metrů zemního plynu, z toho připadalo na Groningen přes 60 procent, vyplývá z údajů nizozemského ministerstva hospodářství. Vláda v Haagu podle ministra hospodářství Henka Kampa do konce letošního června rozhodne, zdacelkovou těžbu neomezí na maximálních 35 miliard krychlových metrů. Ale to by znamenalo zvýšit jeho dovoz, především z Ruska.

Nejvyšší soud uvedl, že těžbu v původním rozsahu povolí, pokud by bylo vážně ohroženo
zásobování palivem jak pro domácí trh, tak na export. Nizozemský plyn odebírají hlavně
Německo, Belgie a Británie.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/erdbebengefahr-niederlaendisches-gerichtstoppt-
gasfoerderung/11636876.html

http://www.handelsblatt.com/technik/energie-umwelt/versiegende-vorkommen-europa-gehtdas-
erdgas-aus/11394250.html

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít