Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Těžební věže na Jadranu – děsivý sen, nebo realita?
Představa, že se turisté na chorvatském pobřeží Jadranu budou za pár let "kochat" pohledem na těžební plošiny, je děsivá. Ale může se stát skutečností, tedy alespoň na některých místech. Pobřežní vody Jaderského moře v poslední době poutají pozornost ropných koncernů. Geologické průzkumy totiž potvrdily, že pod mořským dnem jsou zásoby paliva, které se určitě vyplatí těžit. Předběžné odhady hovoří o třech miliardách barelů (přepočteno na ropu).

Chorvaté v Jaderském moři zatím postavili 18 plošin čerpajících zemní plyn. Italové jich už mají asi stovku a těží nejenom plyn, ale také ropu, v průměru 80 tisíc barelů paliva denně.

Vláda v Záhřebu usuzuje, že nerostné bohatství, jež se skrývá v pobřežních vodách Jaderského moře, umožní pozvednout celou ekonomiku, vydělá jí devizy a také vytvoří tolik potřebná pracovní místa.

"Zvýšení naší energetické bezpečnosti pokládáme za prvořadý úkol," prohlašuje chorvatský ministr hospodářství Ivan Vrdoljak. Vláda proto zve na Jadran zahraniční ropné společnosti. A zájemců je dost. První licence na průzkum letos obdržely například konsorcium tvořené americkou společností Marathon Oil a rakouským OMV. Chorvatská INA, jejímž hlavním akcionářem je maďarský MOL, získala dvě licence, další získala italská ENI, jež hodlá na Jadranu spolupracovat s londýnskou firmou Medoilgas.

Chorvatsko v současné době uspokojuje potřebu zemního plynu vlastní produkcí ze 70 procent, v případě ropy z jedné pětiny. Palivo těží nejenom u pobřeží Jaderského moře, ale také "na suchu" v severovýchodních oblastech. Výhledově chce být nejenom energeticky soběstačné, ale ropu a zemní plyn také vyvážet. To ale předpokládá investovat na Jadranu během následujících čtyř až pěti let zhruba 2,5 miliardy dolarů. Plánuje se také výstavba terminálu na zkapalněný plyn (LNG) na největším chorvatském ostrově Krk, jež je s pevninou spojen mostem. Provoz by měl zahájit v roce 2019 a významně posílit export.

Proti těžebním záměrům na Jadranu, kam každý rok zavítá asi 11 milionů turistů, se ostře staví ochránci životního prostředí. Obyvatelé přímořských letovisek sepisují protestní petice. "Těžba ropy na Jadranu je spojena se značnou dávkou nejistoty. I únik nepatrného množství může napáchat obrovské škody cestovnímu ruchu, o který se chorvatské hospodářství značnou měrou opírá. Riskujeme, že si podřízneme větev, na které sedíme," míní europoslanec Davor Skrlec z chorvatské strany Zelených.

Vláda v Záhřebu by podle něj udělala lépe, kdyby více podporovala rozvoj především solární energetiky, pro kterou má země dobré předpoklady. Z obnovitelných zdrojů se nyní v Chorvatsku vyrábí 13 procent elektřiny.

Ale Barbara Dorićová, šéfka vládní agentury pro využití uhlovodíkových zdrojů, tvrdí, že mnohem větším riziko pro Jadran už nyní představují ropné tankery plavící se do italského Terstu nebo slovinského Koperu. "Na těžební společnosti budeme klást ty nejpřísnější ekologické požadavky," prohlašuje Dorićová. Připomíná, že Evropská unie po havárii ropné plošiny britského koncernu BP v Mexickém zálivu (v dubnu 2010) výrazně zpřísnila podmínky, za nichž lze těžit z mořského dna.

Chorvatsko není v jižní Evropě jediné, které věří, že těžba ropy a zemního plynu pozvedne jeho ekonomiku. V pobřežních mělčinách Jaderského moře chce průzkumné ropy provádět také Černá Hora.

http://www.wsj.com/articles/croatias-rush-to-energy-development-worries-tourist-sector-1420207738
http://derstandard.at/2000009799026/Kroatien-auf-zoegerlicher-Suche-nach-Oel-in-der-Adria
http://derstandard.at/2000009799972/Erdoelfoerderung-Energie-aus-dem-Suedosten
http://croatiantimes.com/news/Business/2014-02-04/35061/Putin_wants_oil_from_Adriatic%3F

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít