Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Vietnamci se poučili z Fukušimy a vylepšují své jaderné plány
Vietnam plánuje první jadernou elektrárnu. Stavební projekt již existuje delší dobu, ale po havárii japonské elektrárny Fukušima-Daiichi byl přepracován – stavba se posunula o jedenáct metrů výše nad mořskou hladinu. Hlavní příčinou vážné havárie ve Fukušimě umístěné na mořském břehu, byla vlna cunami, která zničila záložní dieslové agregáty na výrobu elektřiny a zásobníky motorové nafty.

Jaderná elektrárna Phuoc Dinh v provincii Ninh Thuan čelí ale i dalšímu neobvyklému problému. Na místo budoucí stavby se před několika lety rozšířila vesnice pěstitelů vína a chovatelů krabů, takže vietnamské úřady teď stojí před úkolem přestěhovat o přibližně půl kilometru téměř 3000 lidí. Podle Marie Dufkové ze společnosti ČEZ, která se nedávno ve Vietnamu zúčastnila mezinárodního semináře o jaderné energetice, jde o opravdu velký problém: „Bylo to téma, ke kterému se v diskusi pracovníci společnosti Electricity of Vietnam stále vraceli – musejí totiž stěhovat nejen lidi, ale i kraby, vinice a dokonce i hřbitov, na kterém zdejší kultura velmi lpí,“ uvedla Dufková.

Desetimiliónový Vietnam vyrábí většinu své elektřiny z uhlí a plynu. Země má stále větší spotřebu energie, protože její populace narůstá a mládne. Vládnoucí komunistická strana rozhodla, že se má jaderná energetika podílet na národním energetickém mixu do roku 2030 alespoň z deseti procent. Mezi takzvanými „newcomers“, jak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) země s první plánovanou jadernou elektrárnou nazývá, má Vietnam výsadní postavení. Národní shromáždění totiž napevno rozhodlo už v roce 2009 o tom, že se země vydá cestou jaderné energetiky.
Stavba prvních jaderných elektráren ve Vietnamu je obchodně atraktivní pro Rusko a Japonsko. První dva tisícimegawattové bloky společnosti Atomstrojexport se mají stavět 10 km jižně od města Cam Ranh. Ruský dodavatel nabízí osvědčené tlakovodní reaktory VVER‑1000. Druhou jadernou elektrárnu v severní části provincie Ninh Thuan postaví Japonci, kteří nabízejí varné reaktory Japanese Gen III. Výstavbu organizuje a nové reaktory bude provozovat státní energetická společnost EVN, největší energetická společnost v zemi, provozující jak několik desítek elektráren, tak podstatnou část distribuční sítě.

Další informace:
Hlavní vietnamská energetická společnost EVN byla založena v roce 1994, vlastní 68 procent všech kapacit v zemi: 27 vodních elektráren, 7 uhelných, 3 ropné a 7 plynových s kombinovaným cyklem. Oddělení připravující výstavbu jaderné elektrárny Phuoc Dinh má 104 zaměstnanců, v r. 2020 jich budou potřebovat dva tisíce.

V ruském Obninsku dnes studuje jadernou specializaci dvě stě vietnamských studentů, první se již brzy vrátí domů a zapojí se do přípravy jaderného zdroje. Japonsko organizuje školení v komunikaci a zve vlivné vietnamské osobnosti na exkurze do Japonska.
S Ruskem podepsala vietnamská vláda mezivládní dohodu na stavbu elektrárny Ninh Thuan 1, jejíž stavba se odložila na rok 2014 a zprovoznit by se měla v roce 2020. Firma Rosatom potvrdila, že ruské Ministerstvo financí hodlá stavbu elektrárny financovat z 85procent a že Rusko do ní bude dodávat palivo a zpět odvážet vyhořelé články až do konce životnosti elektrárny. S Japonskem vietnamská vláda podepsala smlouvu na stavbu druhé jaderné elektrárny Vinh Hai také v provincii Ninh Thuan. Ta by se měla zprovoznit v letech 2024-2025. Dohoda zahrnuje asistenci při přípravě stavby, garanci nízkého a zvýhodněného úroku, dovoz technologií, stejně jako vyškolení lidských zdrojů, stálou dodávku materiálu po dobu životnosti elektrárny a kooperaci při likvidaci jaderného odpadu.

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít