Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Vyjde Japonsku plán s recyklací radioaktivního odpadu?
V budoucnost experimentálního rychlého množivého reaktoru Monju v japonské Tsuruze už asi ve světě věří málokdo. Japonci ano. Navzdory faktu, že během dvaceti let byl kvůli technickým problémům dvakrát odstaven ze zkušebního provozu, který navíc nikdy netrval dlouho. Většina zemí, snad s výjimkou Indie a Číny, mezitím od výstavby rychlých množivých reaktorů upustila. Japoncům ovšem nezbývá nic jiného, než hrát vabank.

Kromě odpůrců jádra, jejichž hlas získal váhu po havárii ve Fukušimě, stojí totiž japonské jaderné energetice v cestě mnohem zásadnější problém: kam s jaderným odpadem? V celé seizmicky aktivní ostrovní zemi dosud nebylo – a pravděpodobně ani nebude – nalezeno dlouhodobě stabilní geologické podloží pro jeho konečné úložiště. A v chladicích bazénech japonských jaderných elektráren leží 17.000 tun vyhořelých palivových článků.

Původní záměr z roku 1966, kdy zahájila provoz první japonská jaderná elektrárna, počítal s vybudováním uzavřeného palivového cyklu a s využitím recyklovaného uranu v konvenčních reaktorech a plutonia v rychlých množivých reaktorech. Výstavbu recyklačního zařízení zahájila firma Japan Nuclear Fuel ve vesnici Rokkasho na severním výběžku ostrova Honšú v roce 1993. Plánovaný čtyřletý termín dokončení se protáhl dodnes, poslední informace mluví o roce 2016. Konečná cena se podle JNFL vyšplhá na 18,8 miliard dolarů, trojnásobek původní částky. Zařízení by mělo využívat metodu oddělení plutonia a uranu z vyhořelých palivových článků, díky níž zůstanou z celkového objemu 3% vysoce radioaktivního odpadu, který bude procesem tzv. vitrifikace zataven do skla. Vůči vodě a teplu vysoce odolný skleněný obal představuje zároveň další bariéru proti úniku radioaktivity. V roce 2013 oznámila JNFL, že doladila všechny detaily, ale požadavky na nová přísnější bezpečnostní opatření proti zemětřesení vedly k dalšímu odkladu.

Kdy se naplno rozjede přepracovací zařízení v Rokkasho s předpokládaným objemem likvidace 800 tun radioaktivního odpadu ročně, těžko odhadnout, navíc částečně postrádá smysl, pokud nelze využít plutonium. Proto dostane novou šanci také množivý reaktor Monju, jehož největší předností je schopnost transmutovat některé radioizotopy s vysokým poločasem rozpadu, které jsou součástí odpadu z klasických jaderných elektráren, v jiné, jež jsou pak dále použitelné při výrobě nového jaderného paliva. I kdyby se ale podařilo všechny dosavadní problémy vyřešit, potrvá likvidace stávajících zásob vyhořelého paliva přes dvacet let. Zda má předražený experiment s uzavřeným palivovým cyklem smysl a nakolik se nakonec vyplatí návrat k získávání energie z jádra, když současně stoupají investice do její výroby z obnovitelných zdrojů, zůstává otázkou budoucnosti. Pokud ovšem Japoncům revoluční řešení vyjde, může přinést zásadní obrat nejen v oblasti jaderné energetiky.


zdroj:
http://www.sueddeutsche.de/wissen/nuklearer-abfall-in-japan-atommuell-ohne-plan-1.2318852
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/japonsko-ekonomicka-charakteristika-zeme-18634.html
http://www.world-nuclear.org/info/Country-Profiles/Countries-G-N/Japan/

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít