Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Výstava Ďáblova bible / 100 podob knihy
Letohrádek Mitrovských v Brně

3. 2. – 3. 4. 2016, út. – ne. 10.00 – 16.30 (pro organizované skupiny možnost vstupu od 9.15 h. – po předchozí telefonické nebo emailové rezervaci)

Po loňském úspěchu výstavy České korunovační klenoty na dosah jsme v Letohrádku Mitrovských připravili další návštěvnický „tahák“ tentokrát tematicky zaměřený na knihu v rozličných podobách. Historická část výstavy přiblíží vývoj knižní kultury (Egypt – Mezopotámie – Čína – Indie – Evropa), knihu ve středoevropském kontextu (od skriptorií po knihařsko-tiskařskou dílnu) pak připomene ústřední exponát – mistrovská maketa Ďáblovy bible, kterou vytvořil přední český umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberka. Přechod mezi historickou částí a částí soudobou zaopatří obří leporelo Lucie Seifertové, které nejen dětské návštěvníky provede dějinami „udatného českého národa“. Nedávno minulou a především současnou knižní vazbu představí jedinečné práce významných českých a moravských knihařů. Nebudou chybět ani unikátní knižní objekty a recesistické knižní kuriozity.

Z historie Ďáblovy bible z Podlažic

Codex gigas neboli Ďáblova bible je středověký rukopis, který proslul ze dvou důvodů. Zaprvé je pokládán za největší zachovalý evropský rukopis, zadruhé obsahuje velký téměř celostránkový portrét ďábla (což společně s dobovou legendou vysvětluje druhý název rukopisu).

Rukopis vznikl někdy mezi lety 1200 až 1230. Podle odborníků je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis (písmo, iniciály a iluminace) je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v zaniklém benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Dílo bývá nazýváno Knihou knih nebo také Knihovnou v jedné knize. Minulé věky ji právem označily superlativy jako Codex giganteus, Liber pergrandis, Gigas librorum či Codex gigas a ve středověku byla považována za osmý div světa. První zmínky o Ďáblově bibli pocházejí z roku 1295, ale předpokládá se o půl století starší původ. Nedochovaly se však žádné doklady o jejím vzniku, autorovi či důvodu sepsání. Její dřevěné desky, potažené bělavou kůží s kovovým zdobením měří 920 x 510 x 22 mm. Obsahuje 320 pergamenových fólií (640 stran) o průměrném formátu 890 x 490 mm; z neznámých důvodů však někdo 8 stránek vyřízl… Soudí se, že k získání materiálu pro tak velkou knihu bylo zapotřebí kůží asi ze 160 oslů. Do knihy je latinsky, vepsán text nejen celé bible, tj. Starý a Nový zákon, ale i Kosmova Kronika česká, řada různých traktátů a menších spisů, kalendář s nekrology, seznam podlažického bratrstva i zaklínadla a všelijaké dobové záznamy. Celá výzdoba knihy je ojedinělá, iluminace tohoto díla je tvořena nádhernými barevnými iniciálami, zpracování je dokonalé – je to dílo písařského mistra!

Původním majitelem byl benediktinský klášter v Podlažicích, krátce bible pobyla u bratří v Sedlci. Odtud ji zakoupil převor Břevnovského kláštera a uložil ji v Broumovském klášteře. Z východu Čech byla převezena na Pražský hrad do sbírek kuriozit císaře Rudolfa II., odkud ji za Třicetileté války v roce 1648 odvezli Švédové jako válečnou kořist. Nyní je uložena v Královské knihovně ve Stockholmu.

Výrobou makety strávil Jiří Fogl a jeho spolupracovníci asi 500 hodin. Na zhotovení desek byla použita hovězí kůže dovezená z Polska o rozměrech 1,2 krát 1,4 metru. V knize jsou kopie 200 set stran z 620 stránek v originále. Do původního počtu je doplňují bílé archy. Její rozměry jsou 92 cm krát 51 cm krát 28 cm. Maketa váží kolem 75 kilogramů, rozměrově i váhově je stejná jako originál. Na zdobení byla použita vůbec nejstarší technika, a to slepotisk. Dílo ale neobsahuje všechny stránky jako originál. „Švédové nedali souhlas k celému okopírování Codexu gigas. Povolili pouze asi třetinu knihy. I tak je cena makety vyšší než 350 tisíc korun,“ dodal autor Jiří Fogl.

Jiří Fogl patří mezi nejvýznamnější umělecké knihaře v České republice. Od r. 1999 je nositelem titulu "Mistr knihařského řemesla". Získal řadu ocenění na výstavách knižních vazeb. Jeho díla převzali významné osobnosti jako Bill Clinton, Bill Gates, Madeleine Albrightová či Juan Antonio Samaranche. V roce 2007 se stal autorem makety největší rukopisné knihy světa Codex gigas - Ďáblova bible.

Obří leporelo Dějiny udatného národa českého od Lucie Seifertové

Barevný komiks o rozměrech 2 výškové metry x 70 délkových metrů je desetkrát větší než stejnojmenná kniha. Procházkou skrze knihu si malí i velcí diváci, kteří nedávali v hodinách dějepisu pozor, mohou osvěžit paměť. Jak název díla napovídá, vydáte se na vtipnou a veselou procházku českými dějinami a to od pravěku až po současnost. Podle autorky se jedná o nejdelší knihu světa. Originální kniha-leporelo byla vytvořena v roce 2003.

Lucie Seifertová vystudovala malbu na pražské AVU a poté pracovala jako výtvarný redaktor a grafik v různých časopisech pro děti i dospělé. Zlom v kariéře přišel s vydáním autorské knihy Tajemná Praha (1999). Následovaly další knihy: Tajemné hrady a zámky království českého (2001), Pražský hrad a jeho tajemství (2003), Tajemný Golem (2004), Český Ráj a jeho tajemství (2007) a Tajemná Ostrava (2009). Nejznámější se však staly Dějiny udatného českého národa (2003).

Anglická verze projektu procestovala Spojené státy i Evropu, česká výstava navštívila několik desítek míst. Stejnojmenné knihy Lucie Seifertové se prodalo přes 70 tisíc kusů. Autorka získala cenu Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu r. 2004, dále Zlatou stuhu za nejlepší populárně naučnou knihu pro děti a Zlatou pečeť za nejlepší polygrafický počin roku 2003, byla také mezi třemi nominovanými Magnesií Literou na dětskou Knihu desetiletí. Film o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na cenu TýTý. 


20. století na výstavě zastupují vynikající zesnulí umělečtí knihaři profesor Jindřich Svoboda, Jiří Hadlač a Jaroslav Olšák – všechny exponáty pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně, nebo František Šiml – knihy ze soukromé sbírky.

Několik méně známých ukázek zastoupí také mistra POP UP Vojtěcha Kubaštu.

21. století představí práce vynikajících knihařů z různých koutů České republiky. Kromě Jiřího Fogla ze Žamberku to budou manželé Krupkovi z Úval, Eliška Čabalová z Ostravy, Jana Trnková z Plzně, Jana Přibíková z Kadaně, Pavla Lukasová z Brna, Jan Perůtka ze Zlína, Dalibor Nesnídal ze Žlutic, další exponáty zapůjčí Expozice knižní vazby v Lokti nad Ohří, Muzeum Vyškovska a Národní archiv v Praze.

Speciální kategorií výstavy bude kolekce Iva Vodičky z Litoměřic – např. sada bubnových, lístkových nebo válečkových knih, přesýpací básně, knižní kompot, kniha – cd nebo magnetofonová páska a další kuriózní ukázky.

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít