Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Yeonmi Parková: Abych přežila - recenze knihy
Představte si, že je zhruba takhle doba. Kolem roku 1995. Evropa žije zlatými devadesátkami, v televizi běží Eso a všechno je tak děsně fajn. V Severní Koreji ale sotva tříletá Jon-mi trpí hlady. Neví, že jí čeká krušný život, na jehož konci bude buď popravena, nebo zemře na podvýživu a špatný zdravotní stav. Nemoci způsobené hladomorem. Jon-mi ještě ani netuší, že za pár let uteče a bude studovat, bojovat za lidská právě a prožije obrovský šok z toho, jak byla nucena žít a že člověk má právo na život, i na lásku.

„Popravy byly v Severní Koreji veřejné. Měly nás vychovávat k loajalitě k režimu a poučit o tom, jakým následkům budeme čelit v případě neposlušnosti. Když jsem byla malá, byl v Hjesanu popraven mladý muž hned vedle tržiště za to, že porazil a snědl krávu. Jíst hovězí bez zvláštního povolení byl trestný čin. Krávy byly majetkem státu a byly cenné, protože oraly pole a tahaly povozy, a tak každý, kdo porazil krávu, se dopustil krádeže státního majetku.“

Samotnému vůdci však k jeho sídlu proudily vagóny plné luxusního zboží, o jehož existenci drtivá většina severokorejců nemá nejmenší potuchy. Jsou knihy, u kterých si ani neuvědomíte, jak běží čas. Jak se do nich začítáte. Yeonmi Parková udivuje a odlišuje se svým jednoduchým stylem vyprávění, který má ale nadhled, hloubku a pevnou linii uvědomění. K tomu všemu došla během těžkých let, obtížného období útěku a pak, když v Jižní Koreji studovala a tvrdou sebepílí došla až tam, kde je nyní. Z hladomorem týrané holčičky k sebevědomé ženě, která je odhodlaná všemi dostupnými prostředky bojovat za ty, které potkal podobný osud. Severokorejských utečenců je celá řada a nakonec, ti, kteří na jejich neštěstí vydělávají, jsou stejně krutí jako samotný severokorejský režim. Je to jedno zlo vedle druhého. Jen dlouhé debaty lze vést na téma, co je horší. Jestli život na Orwellově Farmě zvířat nebo kuplířství a nulová hodnota života na útěku. Provázelo ji obrovské štěstí, že společně se svou matkou nejen utekla, ale také pomohla k útěku svému otci a po několika letech našla i svoji sestru, která odešla jen pár dnů před nimi.

Yeonmi Parková se zamýšlí nad svou minulostí, dopodrobna, avšak s jistým druhem nadsázky, který přece jen mírně snímá tu hrůzu a děs reality, vypovídá o tom, jak stačí málo, aby byl celý národ psychicky i fyzicky zmrzačen. Věděli jste třeba, že Severokorejci jsou vzrůstově menší než Jihokorejci? Je to dáno podvýživou a nelidskými podmínkami, ve kterých lidé žijí a pracují často nad rámec svých fyzických možností. Je to hrozivá výpověď, u které vám půjde mráz po zádech. Autorka se srovnala s traumatem, které prožila, dokázala v Jižní Koreji vystudovat a stát se aktivistkou za lidská práva a to i přesto, že se okamžitě stala nepřítelem severokorejského režimu.

Příběh, jež je děsivý, nebezpečný, strhující a také dojemný.

Fotografie, vložené v knize jsem viděla až téměř ke konci knihy a bylo to tak dobře. Kdykoliv předtím by ztratily svůj půvab. Ovšem v tří čtvrtině knihy měly až šokující a mrazivý význam. Věřím, že nad touto ženou musela stát ochranná ruka osudu a vím, že v Severní Koreji je v tuto chvíli nespočetné množství lidí trpících tak, jako trpěla ona. Ale oni – mají naději? Mají vůbec naději? Půjde někdy Yeonmi k hrobu své babičky povědět jí, že Severní a Jižní země je zase jedna?

O autorce:
Yeonmi Parková (v české transkripci také Pak Jon-mi) se narodila v roce 1993 v Hjesanu v Severní Koreji a nyní žije v Soulu v Jižní Koreji. V současnosti cestuje po světě jako lidskoprávní aktivistka a podává svědectví o svém životě a zážitcích.
Vydalo Argo, 2015, www.argo.cz

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít