Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Za německou revoluci platí všechny středoevropské energetiky
Hrdá centrála koncernu RWE, která se tyčí do výšky 127 metrů v samotném centru Essenu, bude zřejmě na prodej. Podle listu Handelsblatt vedení RWE počítá, že za prodej utrží až 220 miliónů euro (téměř 6 miliard korun). I to je jeden z důsledků záplavy elektřiny ze státem podporovaných obnovitelných zdrojů, která se do evropské energetické sítě valí po rozhodnutí německé vlády odstavit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny v zemi.

"Ocitli jsme se opravdu v obtížné situaci," říká šéf RWE Peter Terium. Společnosti RWE se v letošním prvním pololetí snížily výnosy meziročně o desetinu na 25,1 miliardy eur, prodej elektřiny o šest procent na 128,4 miliardy kilowatthodin a prodej plynu se propadl ještě víc.

Také další energetické koncerny v Německu - E.ON, EnBW i švédský Vattenfall - na svých výsledcích neblaze pociťují vládní zásah do struktury energetiky, v jejichž důsledku velkoobchodní cena elektřiny na německém termínovém trhu se stabilně drží pod 35 eury za magawatthodinu. Před havárií jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v březnu 2011 to bylo přibližně o 20 eur více.

V Německu přibývá elektráren, které nejsou schopny ze svých provozních výnosů pokrýt náklady. Koncern RWE z ekonomických důvodů od začátku roku 2013 odstavil klasické elektrárny s úhrnným instalovaným výkonem 12 tisíc megawatt. A plánuje odstavit dalších tisíc megawatt.

Podobně musí na nadbytek kapacit odpovědět společnost E.ON. Zatím odpojila 8700 megawatt a dalších zhruba 3000 bude následovat. Koncernu E.ON se během letošního prvního pololetí výnosy meziročně snížily skoro o sedminu na 56 miliard eur, čistý zisk spadl o pětinu na půldruhé miliardy eur. Na E.ON kromě toho silně doléhá nejistota, kterou způsobilo prudké zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem. Koncern tam v minulosti investoval přibližně osm miliard eur, hlavně do výstavby elektráren. Z celkového objemu plynu, který dováží, připadá na Rusko v jednotlivých letech třetina až polovina. "Události související s ukrajinskou krizí sledujeme s velkým znepokojením, ale vycházíme z toho, že budeme s ruskými podniky dále úspěšně spolupracovat," cituje list Süddeutsche Zeitung z dopisu, který šéf Eon Johannes Teyssen, nedávno poslal akcionářům.

Důsledky nové energetické politiky Německa pociťují i okolní země. Pro rakouskou elektrárenskou společnost Verbund, z 51 procent vlastněnou státem, SRN představuje největší zahraniční trh. Verbund provozuje doma a v sousedním Bavorsku skoro 130 vodních elektráren s instalovaným výkonem zhruba 7700 megawatt. Z celkové výroby elektřiny kolem 35 miliard kilowatthodin připadá na vodní zdroje 87 procent. To je ojedinělý ukazatel v celé Evropě s výjimkou Norska. Kromě klesajících cen elektřiny Rakušanům problémy přidělává nízký stav vody na Dunaji a Innu způsobený teplou a suchou zimou. A tak není divu, že společnosti Verbund během letošního prvního pololetí meziročně klesl čistý zisk o 63 procent na necelých 94 milionů eur. Ale Rakousko na rozdíl od Německa v budoucnu nehrozí nedostatek klasických energetických kapacit. "Máme dostatečné kapacitní rezervy, jedny z nejvyšších Evropě," říká Walter Botz, předseda vládního regulačního úřadu E-Control sledujícího v Rakousku trh s elektřinou a plynem.

Relativně dobře si ve střední Evropě vede Polska Grupa Energetyczna (PGE). V regionu patří k největším elektrárenským společnostem. Přes 70 procent elektřiny vyrábí z uhlí. Za letošní první pololetí dosáhla provozního zisku (EBITDA) 4,6 miliardy zlotých (v přepočtu asi 31 miliard korun), což bylo přibližně stejně jako ve srovnatelném loňském období. PGE si předsevzala investovat v období 2014 - 2020 až 50 miliard zlotých, z toho přes 15 miliard bude určeno na výstavbu moderních klasických elektráren. Přibydou také větrníky. Cílem polských energetiků je snížit do roku 2020 emise o jednu pětinu. I to je důvod, proč se Polsko rozhodlo postavit na břehu Baltského moře svoji první jadernou elektrárnu. První její reaktor by měl být spuštěn koncem roku 2024.
Tabulka:
Provozní hospodářský výsledek vybraných energetik za letošní první pololetí
(ukazatel EBITDA, tedy zisk před zdaněním, úroky a odpisy)

Společnost
Suma
Meziroční změna v %

Verbund
0,42 mld. eur
-33,4

RWE
3,4 mld. eur
-32

ČEZ
39,9 mld. korun
-19

E.ON
5,7 mld. eur
-12

PGE
4,6 mld. zlotých
0

Zdroj: Pololetní zprávy společností
Další zdroje:
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/atomowy-potencjal,2017970,4199
http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/gewinneinbruch-bei-energiekonzern-eons-furcht-in-der-ukraine-krise-1.2088103
http://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/energieversorger-gewinn-bei-rwe-faellt-und-faellt-und-/10330664.html
http://www.handelsblatt.com/technologie/das-technologie-update/energie/krise-der-energiekonzerne-versorger-muessen-kleinere-broetchen-backen/10338920.html
http://finanse.wp.pl/kat,1033731,title,PGE-szacuje-zysk-EBITDA-za-I-pol-2014-r-na-ok-46-mld-zl,wid,16784331,wiadomosc.html
http://www.energie-portal.sk/Dokument/slovenske-elektrarne-dosiahli-zisk-708-milionov-eur-101960.aspx
http://diepresse.com/home/wirtschaft/energie/3816155/EControl_Osterreich-braucht-nicht-mehr-Kraftwerke?from=suche.intern.portal

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít